Az Ezüstkárász Horgászegyesület
Horgászrendje
Az Ezüstkárász Horgász Egyesület küldöttgyűlése, a horgászat jogi szabályozását figyelembe véve, illetve, az országos horgászrenddel összhangban, azok betartása mellett, az egyesület tavain folytatott sporthorgászat rendjét az alábbiak szerint szabályozza. E szabályok elősegítik a horgászat céljának érvényesülését: a sportszerű eszközökkel és módszerekkel történő horgászatot, a kifogott hallal való észszerű kíméletes bánásmódot, a szabadidő kulturált eltöltését, az egészséges kikapcsolódást a természetben.
I. ÁLTALÁNOS SZABÁLYOK
1. Horgászni az Ezüstkárász Horgász Egyesület kezelésében lévő vízterületeken az jogosult, aki az Ezüstkárász Horgászegyesület tagja, a horgászattól nincs eltiltva, és az egyesület irodájában kiváltotta a horgászathoz szükséges okmányokat.
2. A horgászatra jogosult horgászat közben köteles magánál tartani a személyi azonosításra alkalmas okmányát, horgászkártyáját (horgászkártya hiányában a regisztrációs lapot és a regisztráció során kapott befizetett csekk másolatát), állami horgászjegyét, valamint a területi engedélyét, vagy napijegyét. Az ellenőrzésre jogosult személyek - társadalmi halőr (Ezüstkárász Horgászegyesület vezetőségének közzétett határozata által kiállított, ellenőrzésre jogosító igazolvánnyal rendelkező személy), rendőr és más hatósági közeg - felszólítására ellenőrzésre át kell adnia, és lehetővé kell tennie a horgászeszközök és a zsákmány megvizsgálását.
3. Az ellenőrzésre jogosult személyek azt a járművet, amelyen feltehetően halzsákmány van, működési területükön feltartóztathatják, átvizsgálhatják és jogosulatlan halzsákmány esetén az elkövetők ellen, intézkedhetnek.
4. A faj szerinti tilalom alá eső, vagy a méreten aluli kifogott halat, valamint a maximálisan kifogható súlyhatárt elérő és a természetvédelmi célból védett halfajokat, illetve azt a faj szerint tilalom alá nem eső és méretes halat, amelyet a horgász nem kíván megtartani, haladéktalanul és kíméletesen kell a vízbe visszahelyezni.
5. A vízszennyezés, halpusztulás esetén a horgász kötelessége, hogy arról haladéktalanul tájékoztassa az egyesület vezetőségét, vagy a halőröket. Minden horgász köteles a vízből az elpusztult halat kiemelni – ha az, lehetséges - és olyan helyen elhelyezni, hogy az biztonsággal elszállítható legyen.
6. A horgásztanyákhoz tartozó horgászstégen, horgászhelyen minden egyesületi tag szabadon horgászhat, azonban ha azon a jogos tulajdonosa horgászni kíván, a horgászhelyet el kell hagyni. Ettől eltérő foglalt, etetett hely érvényesítésére lehetőség nincs, érkezési sorrendben, a szomszédos horgászt nem zavaró módon lehet a helyeket elfoglalni.
Tilos a vízi és vízparti növényzetnek a horgászhely fenntartásához elengedhetetlenül szükséges mértékét meghaladó csonkítása, illetve irtása; a partvédelmi létesítmények megbontása, 12 m2-ert meghaladó horgászstég építése; a szemetelés.
7. A horgászhely elhagyásáig az elvitelre szánt halat egészben (fejjel, farokkal együtt) kell tartani, darabolás, filézés tilos. A kifogott halat kíméletes módon, haltartóban, vagy haltárolóban kell tartani. A halat indokolatlanul hosszú ideig a haltárolóban tartani, vagy huzamosabb ideig lekötni tilos (állatvédelmi okokból)! Haltartóban tárolni csak a helyben kifogott halat lehet!
8. A horgász sötétedés után köteles horgászhelyét folytonosan megvilágítani, oly módon, hogy az jól látható legyen, és másokat ne zavarjon.
9. A horgász köteles a bevetett készségeit személyesen őrizni, azok felügyeletét másra nem ruházhatja át. A horgászat során az elektromos kapásjelző használata megengedett, azonban annak hangja más horgászt nem zavarhat. Az elektromos kapásjelző használata során a horgász a bevetett készségétől olyan távolságban távolodhat el, hogy a kapást észlelhesse, a fárasztást, a hal kiemelését mihamarabb megkezdhesse.
10. A méretkorlátozással védett halakat a kifogást követően azonnal, a felszerelés újra csalizása és visszadobása előtt be kell jegyezni (tintával) a fogási naplóba a vízterület víztérkódjának megjelölésével.
11. Tilos a halat más horgász által fogott halakkal együtt, közös szákban tartani.
12. Tilos a horgászat befejezéséig a kifogott halat a part menti horgásztanyába felvinni, azt a horgászat befejezéséig a horgász a haltartóban köteles tartani, azonban alapos indok esetén a kifogott hal a horgászat befejezése előtt is felvihető, erről a horgász a jelen lévő, ellenőrzési jogkörrel felruházott személyt köteles értesíteni, aki ezt a fogási naplóban a beírt hal mellett aláírásával igazolja.
13. Ha a horgász nem rendelkezik a hal méretének meghatározásához szükséges eszközzel (mérőszalag, mérleg) és a hal méretét nem tudja hitelt érdemlően megállapítani, a halat azonnal vissza kell engedni.
14. Az egyesület vizeiben állatoknak fürödni tilos!
15. Az egyesület vizein tavanként 2-2 csónak helyezhető el - a tulajdonos saját felelősségre - élet- és vagyonvédelmi célból. A csónak tulajdonosa köteles a csónakot a parton úgy elhelyezni, hogy az bármikor használható legyen. A csónakokból horgászni csak engedéllyel lehetséges, más szabadidős tevékenységet folytatni tilos.
16. ESETLEGES BALESETEKÉRT, KÁROKÉRT AZ EGYESÜLET FELELŐSSÉGET NEM VÁLLAL
II. A HORGÁSZAT RENDJE
1. A területi jeggyel rendelkező
Felnőtt és ifjúsági horgász egész évben (tilalmi időt kivéve) pergethet, gyermekhorgásznak a pergetés tilos.
A tavakon csónakból horgászni csak ragadozó halra, a horgászegyesület elnökének írásos engedélyével, érvényes horgászokmányokkal lehetséges. Az egyesület vizeinek partján tilos halat pucolni!
2. Etetésre vonatkozó szabályok
- tilos etetett hely létesítése, a horgászhely megjelölése (bójázás)
3. Horgászati idő:
tónyitástól - június 1-ig 06.00 - 21.00 óráig
június 1-től – őszi telepítésig 00.00 - 24.00 óráig,
Az ettől eltérő változás - rendkívüli horgászati tilalom elrendelése – a hirdetőtáblán, elektronikus tájékoztatási felületeken kerül kihirdetésre, melyet minden horgász köteles figyelemmel kísérni.
A horgászati időn kívül, illetve a kíméleti időben horgászkészséggel a vízparton tartózkodni tilos!
4. Méretkorlátozások, tilalmi-, kíméleti idők:
a.) A faj szerinti tilalmi idők és legkisebb fogható méretek jogszabályban meghatározottakkal azonosak, az alábbi kivételekkel:
- Pontyra az egyesület tavain nincs általános tilalmi idő! (módosulhat)
- A méretkorlátozás alá eső halfajok 5 kg, vagy azt meghaladó súlyú egyedét kifogás és esetleges fényképezést követően haladéktalanul, kíméletes módon vissza kell helyezni abba a tóba, ahonnan kifogásra került. A halat tilos a partról elvinni, - még fényképezés céljából sem – azt a vízben tárolni tilos!
A súlykorlátozás alól mentesül a harcsa és a busa.
b.) Kíméleti idők:
- Békés hal, ragadozó hal telepítésének időpontját követően a vezetőség kíméleti időt állapíthat meg, mely legfeljebb 15 napig terjedőn időszak lehet.
- Fogási korlátozásról és egyéb változásokról a vezetőség a hirdetőtáblákon és más lehetőségeket (pl. tagok részére küldött e-mail, az egyesület honlapja www.ezustkaraszhe.hupont.hu, facebook: Ezüst Kárász Horgász Egyesület Miskolc kihasználva a tagságot a lehető legszélesebb körben tájékoztatja. Amennyiben a közzététel megtörtént, senki sem hivatkozhat az ismeret hiányára.
- A területi engedélyen található érvényesség változhat a telepítés és az azt követő fogási tilalom elrendelésének függvényében.
5. Fogható/elvihető mennyiségek:
a.) Éves felnőtt területi jeggyel rendelkező horgászok (méret, tilalmi korlátozás alá nem eső halfajok kivételével):
- napi 2 db (összesen heti 4 db nemes halat), éves szinten a váltott területi engedély szerinti (20 db) halmennyiséget)
- napi 3. kg egyéb halat (összesen: heti 5 kg, évi 30 kg egyéb hal, kivétel busa és törpeharcsa)
foghatnak/vihetnek el az egyesület vizeiről.
b.) Éves ifjúsági területi jeggyel rendelkező horgászok (méret, tilalmi korlátozás alá nem eső halfajok kivételével):
- napi 2 db nemes halat (összesen: heti 4 db nemes halat, éves szinten a váltott területi engedély szerinti 20 db halmennyiséget,
- napi 3.- kg egyéb halat (összesen: heti 5 kg, évi 20 kg egyéb hal, kivétel busa és törpeharcsa, amelyeket korlátozás nélkül lehet elvinni)
foghatnak/vihetnek el az egyesület vizeiről.
c.) Éves területi gyermekjeggyel, rendelkező horgászok (méret, tilalmi korlátozás alá nem eső halfajok kivételével):
- napi 1 db nemes halat (éves szinten összesen 5 db nemes halat)
- napi 3.- kg egyéb halat (összesen: heti 5 kg, évi 10 kg egyéb hal, kivétel busa és törpeharcsa, amelyeket korlátozás nélkül lehet elvinni)
foghatnak/vihetnek el az egyesület vizeiről.
Egyéb halnak minősül az egyéb őshonos ( pl. keszegfélék) , egyéb idegenhonos ( pl. ezüstkárász) , melyet a fogási naplóban külön tételként kell feltüntetni, de amennyiben a horgász a napi kifogható mennyiséget elérte, az adott halfajokra a horgászatot azonnal abba kell hagyni. Ezt követően csak olyan készséggel horgászhat, mely eltér a korábban alkalmazott felszereléstől.
d.) Napijeggyel rendelkező horgász méret, tilalmi korlátozás alá nem eső halfajok kivételével:
- 2 db nemes halat, 3 kiló egyéb halat
foghatnak/ vihetnek el az egyesület vizeiről.
e.) A napijegy kiadását az egyesület vezetősége korlátozhatja, az értékesítési helyek a
hivatalos hirdetőtáblán kerül kihelyezésre.
f.) Az a–d. pontokban meghatározott, vissza nem engedett halat, a horgász köteles életben tartani, de később fogott más hallal kicserélnie tilos. A vissza nem engedett nemes halat, a fogási naplóba a horgászat folytatása előtt köteles bejegyezni a horgász, becsült kerekített súly, hó, nap, óra, perc feltüntetésével. Az egyéb halat pedig, a horgászat befejezésekor kell a fogási naplóba bejegyezni.
g.) A kiadott fogási naplót a rajta szereplő leadási határidőig az egyesület irodájában szabályosan kitöltve, a fogásokat összesítve kell leadni. A hiányosan kitöltött, vagy határidőn túl leadott fogási napló tulajdonosa a következő évben csak emelt áron válthat állami jegyet.
6. Jegyárak:
A jegy árakat, fizetendő egyéb díjak összegét, évente a vezetőség előterjesztésére, a közgyűlés illetve küldött közgyűlés állapítja meg a fenti változatokban.
III. ETIKAI SZABÁLYOK
A horgászat országos szabályaiban előírt etikai szabályokat az Ezüstkárász Horgászegyesület kezelésében lévő vízterületen kötelező betartani.
IV. JOGKÖVETKEZMÉNYEK
A horgászat jogi szabályozásait, valamint jelen horgászrendben foglalt szabályok megsértése fegyelmi eljárást von maga után. Amennyiben a cselekmény a szabályzat megsértésén túl egyéb jogi szabályba is ütközik, a szükséges intézkedéseket meg kell tenni az illetékes jog és hatáskörrel rendelkező szerv felé!
Az Ezüstkárász Horgász Egyesület 2021.szeptember 25. napján megtartott tisztújító közgyűlése által elfogadva.
Miskolc, 2021. szeptember 25.-én
Dobos János
elnök